#TeamSA for Commonwealth Games 2018: Full list of athletes

#TeamSA for Commonwealth Games 2018: Full list of athletes

source: www.thesouthafrican.com

SASCOC have named a powerful team to represent the rainbow nation at the 2018 Gold Coast Commonwealth Games in Australia between 4-­‐15 April.

Team South Africa athletes will do battle across 16 codes, including para-­‐sports athletics, lawn bowls, swimming, table tennis and powerlifting.

Sporting codes with South African participation are the following: athletics, badminton, bowls, boxing, cycling (mountain bike, road, track), gymnastics, hockey, netball, rugby sevens, shooting, table tennis, triathlon, weightlifting and wrestling.

The men’s sevens rugby team will only be announced at the end of February.

Full list 

AQUATICS

Swimming

Women: Erin Gallagher, Tatjana Schoenmaker, Dune Coetzee, Kate Beavon, Kaylene Corbett, Emily Visagie, Marlies Ross, Nathania van Niekerk, Kristin Bellingan, Mariella Venter and Emma Chelius

Men: Ayrton Sweeney, Cameron van der Burgh, Chad le Clos, Jarryd Baxter, Brad Tandy, Brent Szurdoki, Martin Binedell, Ryan Coetzee, Eben Vorster, Luan Grobbelaar, Calvyn Justus and Michael Houlie.

Para-­‐swimming: Christian Sadie, Kaleb van der Merwe

Diving: Nicole Gillis, Micaela Bouter, Julia Vincent

ATHLETICS

Women: Caster Semenya, Sunette Viljoen and Wenda Nel.

Men: Akani Simbine, Antonio Alkana, Constant Pretorius, LJ van Zyl, Lebogang Shange, Wayne Snyman, Luvo Manyonga, Ruswahl Samaai, Phil-­‐Mar Janse van Rensburg and Breyton Poole.

Para-­‐athletics: Women -­‐ Juanelie Meijer

Men: Ndodomzi Ntutu, Hilton Langenhoven, Dyan Buis, Charl du Toit, Union Sekailwe, Reinhardt Hamman and Juanre Jenkinson

BADMINTON

Women: Elsie de Villiers, Johanita Scholtz and Michelle Butler-­‐Emmett

Men: Bongani von Bodenstein, Cameron Coetzer and Prakash Vijayanath

BOXING

Siyabulela Mphongoshi and Sinethemba Blom.

CYCLING

Road: Women -­‐ Ashleigh Moolman Pasio

Men: Willie Smit, Nicholas Dlamini, Clint Hendricks and Brendon Davids

Track: Women -­‐ Charlene du Preez, Elfriede Wolfaardt, Ilze Bole, Danielle van Niekerk and Adelia Neethling

Men: Steven van Heerden, Nolan Hoffmann, David Maree, Joshua van Wyk andGert Fouchè

Mountain biking: Women -­‐ Mariske Strauss and Cherie Redecker

Men: Alan Hatherly

HOCKEY

Men’s team: Gowan Jones, Siyavuya Nolutshungu, Daniel Bell, Jethro Eustice, Gareth Heyns, Tyson Dlungwana, Austin Smith, Daniel Sibbald, Timothy Drummond, Reza Rosenburg, Ryan Julius, Owen Mvimbi, Clinton Panther, Nqobile Ntuli, Abdud-­‐Dayaan Cassiem, Keenan Horne, Tevin Kok and Ryan Crowe.

Women’s team: Phumelela Mbande, Nicole la Fleur, Erin Hunter, Nicole Walraven, Lisa-­‐Marie Deetlefs, Celia Evans, Nicolene Terblanche, Shelley Jones, Quanita Bobbs, Kristen Paton, Ilse Davids, Stephanie Baxter, Ongeziwe Mali, Dirkie Chamberlain, Candice Manuel, Sulette Damons, Jade Mayne and Bernadette Coston.

LAWN BOWLS

Women: Elma Davis, Esme Kruger, Nicolene Neal, Colleen Piketh and Johanna Snyman

Men: Gerald Baker, Petrus Breitenbach, Jason Evans, Josephus Jacobs and Morgan Muvhango

PARA-­‐LAWN BOWLS

Women: Princess Schroeder

Director: Annatjie van Rooyen

Men: Tobias Botha, Willem Viljoen, Christopher Patton and Philippus Walker

Director: Graham Ward

NETBALL

Bongiwe Msomi, Karla Pretorius, Erin Burger, Izette Griesel, Maryka Holtzhausen, Danelle Lochner, Phumza Maweni, Precious Mthembu, Shadine van der Merwe, Ine-­‐Mari Venter, Zanele Vimbela and Lenize Potgieter

RUGBY SEVENS

Men’s team: To be announced end of February

Women’s team: Nadine Roos, Eloise Webb, Unathi Mali, Rights Mkhari, Zintle Mpupha, Veroeshka Grain, Zenay Jordaan, Marithy Pienaar, Mathrin Simmers, Christelene Steinhobel, Chane Stadler and Zinthle Ndawonde

SHOOTING

Bartholomeus Pienaar, Pierre Basson, Arno Haasbroek and Andre du Toit.

TRIATHLON

Women: Gillian Sanders and Simone Ackermann.

Men: Richard Murray, Henri Schoeman and Wian Sullwald.

WEIGHTLIFTING

Johanni Taljaard, Mona Pretorius and Celestie Engelbrecht

WRESTLING

Jan Louwrens Combrinck, Terry van Rensburg, Johannes Botha, Michael Gaitskill and Martin Erasmus.

PARA-­‐POWERLIFTING

Ricardo Fitzpatrick

PARA-­‐TABLE TENNIS

Theo Cogill

By |2018-01-30T15:49:28+00:00January 30th, 2018|Sports|Comments Off on #TeamSA for Commonwealth Games 2018: Full list of athletes